تازه های سئو
موضوعات داغ

9 عادت بد در سئو که باید کنار گذاشته شوند…

این بخش شامل برخی از کد کوتاه است که به Jannah Extinsions نیاز دارد. شما می توانید آن را از منوی تنظیمات تم < نصب پلاگین نصب کنید.

با ورود به سال ۲۰۱۸ وقت آن رسیده که ۹ عادت بد در دنیای سئو را کنار گذاشته و به اصطلاح سئوی “کلاه سفید” انجام دهید.

هدف از نوشتن این متن کمک به دوستداران سئو یا همون بهینه سازی سایت هست که به عبارتی دست از این کارها بکشن و یا حتی بکشیم! 🙂

سئو سایت، کلمات کلیدی مرتبط، سایت faghatseo.com

همونطور که میدونین سئو سایت مطلب جامع و بزرگیه که نمیشه توی یه پست و یا یه روز و یا یه سال حتی به صورت جامع راجع بهش صحبت کرد. حالا هدف چیه! هدف اینه که بتونیم حداقل کارای بد رو انجام ندیم و به اصلاح سئو کار ها “سئو کلاه سفید” یا همون “White-Hat SEO” رو انجام بدیم. توی چند روز آینده مطلبی راجع به “سئو کلاه سیاه” (Black-Hat SEO) میذارم که بدونیم دقیقا به چی میگیم کلاه سفید و به چی کلاه سیاه میگیم.


سئوی کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه، سایت فقط سئو

به طور کلی، هر روشی که به سایت شما ترافیک بیاره، و یا فرافیک نادرست بیاره (شخص نباشه)، هی آی پی عوض شه برای افزایش Sessions سئو کلاه سیاه محسوب میشه و منطقی هم هست. سئو کلاه سیاه میتونه کپی از یه منبع بدون تغییر اون مطلب (کپی و پیست) و بدون ذکر منبع باشه که کار غیر اخلاقی هست. همچنین در حالت حرفه ای تر، خرید بک لینک های (هر لینکی که از سایت خارجی(به غیر از سایت خودتون) به سایت شما داده میشه و یکی از ملاک های اصلی توی رنک و سئو سایت و بالا اومدن توی گوگل میشه) اسپم در نظر گرفته میشه.

سئوی کلاه سفید

سئو کلاه سفید، سایت فقط سئو

در سئو و بهبود رنکینگ در نتایج گوگل به سئویی که به صورت درست و با توجه به راهنمایی ها و قوانین سایت های مرجع مانند گوگل و بینگ و غیره انجام می شود، سئوی کلاه سفید می باشد. این سئو مانند استفاده از فایل Robots.txt برای جلوگیری از کرال (Crawl) موتور های جستجو برای صفحاتی خاص و همچنین استفاده از فایل sitemap.xml جهت تسریع دسترسی این موتور های جستجو به سایت می شود.


۹ تا کاری که نباید انجام بدیم توی سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو چیا هستن؟

۱. ایجاد صفحات خاص برای مطالب و کلمات کلیدی مورد نظر!

کلمات کلیدی رو توی صفحات بکار نبریم؟! نه قضیه این نیست! قضیه اینه که قبلا (الان هم حتی) معمولا برای کلمات کلیدی خاص (مثل: تکنولوژی، یا خرید ماهی، خرید مس و غیره) صفحات خاصی درست میکنن و این کلمه رو تا میتونن تکرار میکنن! کار غلط و اشتباهی هست!

قضیه اینه که این کار قبلا میشد و الان هم میشه! اما این که یه کلمه کلیدی رو ۱۰۰ ها بار توی متن تکرار کنین کار درستی نیست. حالا چرا درست نیست!

•  اولا با این کار خواننده رو خسته میکنید! هی اون کلمه رو میبینه

•  گوگل متوجه میشه که هدفتون رنک گرفتن توی جستجوی خاص اون عبارت و یا کلمه کلیدی هست! (حتی اگه مطلبتون از نظر کیفی خوب هم باشه با این کار قضیه بد میشه!)

•  به این کار توی اصطلاح انگلیسی “Keyword Stuffing” هم میگن!

توی راهنمای خود گوگل اومده که کلمات کلیدی باید به صورت طبیعی توی متن بیان و به اصطلاح اونا رو به صورت رگباری توی متن نچپونین! 🙂

ببینید گوگل میگه سعی نکنید کلملت کلیدی تون رو (به زور) وارد سایت کنین! همین که شروع کنید به نوشتن کلمات کلیدی مد نظرتون خودش میاد. برای مثال توی سئو و یا همون بهبود رنکینگ توی موتورهای جستجوگر که پیشگامش گوگل هست، تنها تلاش شما باید این باشه که کلمات کلیدی تون به صورت واقعی و در صورت نیاز وارد متن مورد نظر بشه!

الان توی متن بالا متوجه شدین که من کلمه سئو رو آوردم ولی زیاد نیاز به آوردنش نبود؟ اما به صورت طبیعی اومد! همین! 🙂 فقط تلاش کنین خودتون برای خودتون تولید محتوا کنین بقیه ش رو خودتون بهتر از من متوجه خواهید شد.

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

۲. ایجاد بک لینک به صورت اسپم (خرید از سایتهای فروشنده بک لینک به تعداد زیاد)

ببینید دوستان! الان دیگه همه سئو کارهای آپدیت میدونن که بک لینک ۵۰۰۰ تا بی کیفیت از ۵۰ تا بک لینک با کیفیت پایین تره و ارزشش کمتره! الان کیفیت بک لینک از همه چی مهمتره! اینکه اسپم نباشه!

اسپم نباشه یعنی چی؟!

یعنی اینکه شما مثلا میرید توی یه جایی فروم ها و غیره پست میذارید، اولا اینکه اون فوروم ها باید توی حوزه یا (Niche) خودتون باشن! مثلا اگه شما توی حوزه ساختمان فعالیت میکنید بک لینک گذاری توی فوروم های حوزه تکنولوژی قطعا و یقینا اسپم تلقی میشه. همه این قوانین و مقررات منطقی هستن، شما برای تاثیر گذاری بیشتر باید هم توی فوروم های حوزه خودتون فعالیت کنین.

ساخت بک لینک به صورت رگباری (!) کار کاملا اشتباهیه، توی انگلیسی به این کار میگن Aggressive Link Building که از اسمش مشخصه چقدر بده!

حالا چیکار کنیم؟ چند تا سرچ ساده کنین برای مثال: برای پیدا کردن فوروم های توی حوزه خودتون یه همچین سرچی کردیم و ببینید چند تا نتیجه پیدا کردیم:

پیدا کردن فوروم های مستعد بک لینک

میبینید چند تا بک لینک میتونید بذارید؟! ۸۲۸۰ تا نتیجه!! حالا همه رو میتونید بک لینک بذارید؟! برید تلاش کنید نتیجه رو بذارید توی کامنتا ببینیم چقدر تونستید بک لینک بذارید! 🙂

اینم بگم این سرچ یعنی چی؟!

شما به گوگل میگید که گوگل جان (!) برای من همه سایتایی که با com. هستن رو بگرد، توی اسم URL اونا کلمه Forum اومده باشه و توی تایتل سایتها کلمه “ساختمان” بیاد! بقیه هم دیه زدن دکمه اینتر هست و بقیه کار با گوگل! همین!

شما میتونید این نوع جستجو رو برای کلمات دیگه هم انجام بدید و به ما نتیجه رو بگید! 🙂

به نظرتون مورد بعدی چی میتونه باشه؟! حدس بزنید دیگه 🙂

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

۳. تولید محتوای اندک و انتظار نتیجه! (Adding Marginal Content)

دوستان عزیزم! هیچکس و هیچ سایتی نمیتونه بدون داشتم مطلب خوب و باکیفیت توی سایتش به جاهای خوب برسه! شما میتونید رنکینگ Alexa رو با کارای سئوی کلاه سیاه بیارید بالا که در اصل الکسا رو گول میزنید! اما گوگل رو نمیتونید به این راحتیا گول بزنید! از هر سئو کار با تجربه ای بپرسید میدونن که تولید محتوای خوب و سئو دو عضو جدایی ناپذیرند!

به این نکته نیز توجه کنید که هر محتوا یا مطلبی هم، حتی اگر از نظر مختوا با کیفیت باشه، ممکنه از نظر سئویی زیاد درست نباشه و نتیجه اش رو اونطوری که میخواید نبینید! پس چیکار کنیم؟!

تلاش کنید 🙂 جدای از شوخی، شما باید توی مطالبتون اصول اولیه سئو رو رعایت کنید! این اصول چیا هستن؟

• مطلبتون حداقل ۱۵۰۰ و تا ۲۰۰۰ کلمه داشته باشه! همین که شروع کنید به نوشتن همین مقدار میشه!

• توجه کنید که کلمات کلیدی مد نظرتون رو توی اولای جمله بیارین و خواننده رو ترغیب کنین به خوندن مطالب! مثلا همین مطلب رو ببینید! ۹ کار اساسی که نباید انجام بدید! این تایتل میتونست اینطور هم باشه “این کارها رو توی سئو انچام ندین” که زیاد جذاب نیست! کلا آوردن عدد برای تایتل معمولا نتیجه خیلی خوبی داره.

از هدینگ ها غافل نشید! یعنی چی؟! یه مطلب در روزهای آینده راجع به سئو داخل پیج یا همون On-page SEO میذارم که متوجه قضیه بشین اما کلا H1 و H2 و H3 خیلی مهم هستن و کلمات کلیدیتون توی این هدینگ ها حتی الامکان باید باشه.

توضیح پشت عکس ها! یعنی چی؟ بهش Alt Text هم میگن، یعنی اینکه زمانی که اینترنت سرعتش کمه یا هر علت دیگه ای، به جای نشون دادن اون عکس، شما متن رو میبینید! گوگل که نمیفهمه این عکس راجع به چیه، اما با گذاشتن توضیح پشت عکس متوجه میشه که این عکس راجع به چیه؟ حالا میخواید ببینید من توی عکس بالا پشت عکس چه توضیحی گذاشتم؟ موس رو ببرید روی عکس و راست کلیک کنید و inspect رو بزنید! توی عکس زیر ببینید:

چگونگی دیدن توضیح پشت عکس Alt text how to see

حالا که این گزینه رو زدین با تصویری مثل شکل این مواجه میشین که نوشته alt و توضیح! این همون توضیح پشت عکس هست که بهتون گفتم! 🙂

توضیه پشت عکس در اینسپکت گوگل Alt text in the inspect google dev

دوستای عزیزم، هموطور که توی عکس بالا میبینید توی اینسپکت گوگل میتونید ببینید چه توضیحی پشت عکس گذاشتم! اگه از نظرتون ایرادی داره حتما توی قسمت کامنت بگید بهم ممنون میشم 🙂

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

۳. وجودمشکلات فنی در سایت و تاثیرش توی سئو سایت!

مشکلات فنی میتونه از ارورهای ۴۰۴ و این ارورها که معمولا مربوط به ریدایرکت اشتباه باشه و یا ارور هایی که ۵ شروع میشن! این ارورها به صورت غیر مستقیم تاثیر میذارن توی سئوی سایت. توجه کنین که تا میتونین این ارورها رو کم کنین.

توی قسمت inspect گوگل میتونین چک کنین که سایتتون چه ارورهایی میده.

همچنین توی سایت Gtmetrix میتونین یه تست از سایتتون بگیرید ببینید چه ارورها و مشکلاتی داره، برای مثال مفهومی به نام defer parsing هست که اکثرا به این مشکل بی اعتنا هستن و باعث میشه تاثیر داشته باشه توی سئو سایت. و مشکلاتی از این قبیل، هر مشکلی اگر دیدین اطلاع بدین ببینیم تکلیفتون رو درست انجام دادین یا نه :

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

۵. بهینه نکردن عکس های سایت و تاثیر اون توی سئو سایت!

آقا بهینه کنید دیگه کاری نداره که :))

ببینید این بهینه کردن هم از نظر اندازه فایل عکس و هم از نظر اسم فایل عکس هست.

میخواید عکس ها رو بهینه کنید از نظر اندازه فایل؟!

یکی از راهها اینه که توی فتوشاپ یا جاهای دیگه فایل عکس رو تا میتونید کم حجم کنید، به طوری که زیاد به کیفیت عکس ها ضربه ای نزنه!

راه دوم چیه؟!

راه دوم استفاده از سایت tinypng هست، به این صورت که فایل عکس رو اینجا آپلود میکنید، و نتیجه رو به صورت فایل عکس کم حجم شده بهتون میده! و اونو دانلود میکنید و تمام! معمولا تا ۷۰ درصد کم میکنه حجم عکس رو.

مشکل دیگه توی اکثر عکسا filename هست، مثلا من الان از این صفحع اسکرین شات بگیرم به اسمی مانند زیر ذخیره میشه:

Screenshot001.png

این هم نشر لاجیکال و منطقی و هم از نظر گوگل مشکل داره، اصن برای چی فایلی باید یه همچین اسمی داشته باشه وقتی آپلود میکنید؟!

شما میتونید اسم عکس بالا رو ببینید که چیه. چیه به نظرتون؟ یه inspect از عکس بگیرید متوجه خواهید شد.

چی بود؟! 🙂

یه تلاشی کنید ما هم خستگیمون در بره 🙂

این خواهد بود

Checking Alt Text in Inspect

میبینید اسم نشون میده این چه عکسیه! این مورد خیلی مهمه چون جزو مواردی هست ک بالغ بر ۹۸ درصد افراد این کار رو متاسفانه انجام نمیدن.

حتما توجه کنید که این باعث میشه به صورت مخفیانه رنک بگیرید توی موتورهای جستجو 🙂

مورد بعدی؟! توی نظرات اگر موردی رو دیدین که من فراموش کردم بذارم حتما بگین یاد بگیریم، ممنون

حالا میریم سراغ مورد بعدی 🙂

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

۶. لینک های داخلی به تعداد خیلی زیاد!

قضیه اینه که لینک های داخلی یا همون Internal Links توی سئو سایت تاثیر خوبی دارن و جزو کارهای سئوی کلاه سفید محسوب میشه!

اما خب این لینک دهی باید منطقی هم باشه دیگه نه؟!

یعنی مثلا اگه من الان دارم در مورد تاریخچه سئو براتون توضیح میدم باید و بهتره که یه لینک از صفحه ای که راجع بهش صحبت کردم بدم دیگه! هم کاربر میتونه چیزای بیشتری اونجا یاد بگیره و هم اینکه Pageview (توضیح میدم راجع بهش) سایت من میره بالا، یعنی دو سر برد! اما قضیه اینه که من مثلا دوباره کلمه “تاریخچه سئو” رو میذارم توی متن، نیازی نیست و نباید دوباره هی لینک اون صفحه رو بذارم! این حتی میتونه باعث penalty توی گوگل هم بشه! قضیه اینه که یه بار توی جای مناسب این لینک داخلی رو بذارید خیلی خوبه و نتیجه ش رو میذاره، افراط و تفریط کلا توی سئو نتیجه خوبی نداره دوستان.

کلا سعی بر اساس نظر خود گوگل توی یه صفحه ۵ تا لینک داخلی میتونه کافی باشه، این عدد، عددی نیست که حتما باید این مقدار باشه، اما بهتره که ۵ تا ۷ مئرد باشه نه بیشتر.

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

۷. تلاش برای گول زدن گوگل به جای طبعیت از قوانین گوگل و سایر موتورهای جستجوگر!

کلا هر تلاشی برای گول زدن گوگل و بات خود گوگل عملی سئوی کلاه سیاه هست! اصلا سعی نکنید این روش ها رو انجام بدین! گوگل خیلی از چیزی که فکر میکنین پیشرفته تر و قوی تر هست! اصلا به این کار تن ندید! من میتونم براتون هزار تا از این روش ها رو مثال بزنم، این روش ها شاید توی نگاه اول جذاب باشن و خیلی نتیجه هم بگیرین، اما با آپدیت های جدید گوگل یهو میبینید افتادید صفحه ۲۰ گوگل و گوگل جریمه تون کرده!

حتی به این روش ها فکر هم نکنین! سایتهایی که از نظر سئو خوب هستند میتونید ببینید که این سایتا از سئو کلاه سفید استفاده کردن و روی سایت و محتوا زمان گذاشتن و رنک گرفتن و مورد اول تا پنجم گوگل شدند. تلاش برای این تست این روش ها حتی خطرناک هست! روی محتوا زمان بذارید تا تلاش روی این روش ها 🙂

امیدوارم تا اینجای کار خسته نشده باشین، مورد آخر رو هم میگم و بعد قضاوت در مورد خوب یا بد بودن این پست با شما 🙂

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

۸. تمرکز روی کلمات کلیدی به جای تمرکز روی کلیات!

تمرکز روی کلمات کلیدی خیلی هم خوبه! اما توجه کنید که روش های مختلفی الان توی سرچ و جستجوی گوگل استفاده میشه!

هدف من از گفتن ای مطلب اینه که الان جستجو با عکس یا جستجوی صوتی هم اومده و حدود ۲۵ درصد کل جستجوهای سال ۲۰۱۷ بر پایه این دو مورد بودن! به نظر من خیلی زیاده! روی این موارد هم سرمایه گذاری کنین و نتیجه ش رو ببینید!

همیشه چند تا سوال مهم از خودتون بپرسید:

• اینکه ترافیک سایت شما از چه طریقی میاد؟

• اینکه کلمات کلیدی تون رو درست انتخاب کردین یا نه؟

• اینکه آیا گوگل آنالیتیکز Google Analytics رو استفاده میکنید این موارد که توی قسمت acquisition هستن رو چک میکنید؟

• اینکه از چه شهرهایی توی ایران ترافیک میاد توی سایتتون؟

و غیره، لطفا اگر موردی رو میبینین که نگفتم توی نظرات بدین که آپدیت کنم مطلب رو 🙂

[divider style=”dashed” top=”20″ bottom=”20″]

۹. آپدیت نبودن توی دنیای سئو (بهبود رنکینگ موتورهای جستجو)

یکی از عواملی که یه سئو کار رو میتونه موفق تر بکنه اینه که آپدیت باشه!

هر روز مطلب جدیدی توی دنیای سئو میاد و باید بررسی بشه، اگه فقط توی انتخاب کلمات کلیدی و غیره درگیر باشین نتیجه ای که میخواین رو نمیگیرین!

یکی از سایتای مهم توی دنیای سئو سایت Moz هست، کلی مقاله و چیزای مقید رو میتونید ببنید.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

ممنون از اینکه این پست رو خوندین، حتما اگر براتون مفید بود با استفاده از ویجت سمت چپ و یا پایین share کنین و به اشتراک بذارین

حتما و حتما نظر بدین برای پست های بعدی که به امید خدا پستی که بیشتر مد نظرتون هست رو بذارم. 🙂 ❤️

برچسب ها

سجاد

عاشق تکنولوژی، علاقمند به سئو و دیجیتال مارکتینگ از نوع وایت هت، مهندس و کارشناس نفت!

‫۱۲ نظرها

 1. تشکر از مطلب خیلی خوبتون
  آقا سجاد خرید از سایتهایی که ۴٠-۵٠ تا بک لینک میدن چرا اسپمه؟!
  خیلی خوبه که توی سایتای خوب بک لینک میدن و رنک هم میگیری، چرا میگید اینا روش های بد سئو هستن؟
  خیلی ممنون از مطلب خوبتون

  1. سلام ایمان جان عزیز
   تشکر از نظرت و این که کمک میکنی توی بهتر شدن سایت.
   ببینید این سایتا اگر سری بزنید بهشون، میگن توی دامنه های با DA خیلی بالا میذاریم بک لینکتون رو و از این حرفا!
   معمولا خودتون اگر دامنه ها رو چک کنید متوجه میشید قضیه چیه، قضیه اینه که اونا میان و میگن DA فلان سایت ۶۰ هست مثلا!!!! بعد شما اگه بری خودت چک کنی DA همون سایت ۱ هم نیست!!!
   از طرفی مورد بعدی اینه که Spam Score این سایتهای تبلیغ دهنده به دلیل تبلیغات بالا بسیار بالا هست.

 2. این که فرمودید تمرکز نکنیم توی کلمات کلیدی به نظرم درست نیست!
  پایه سئو همین چیزاس دیگه!

  1. سلام آقا اشکان
   نه اینکه اصلا تمرکز نکنید! اما بعضا دیده میشه بعضی ها میان و یه کلمه کلیدی رو مکررا تکرار میکنن!
   قضیه اینه که این از نظر گوگل کار درستی نیست و اگه تشخیص بده این کارو انجام دادین جریمه میکنه!
   پس بهتره به صورت طبیعی کلمه کلیدی جاری شه توی جمله

 3. مطلب خیلی خوبی بود، اما زیاد متوجه نشدم متاسفانه!
  خیلی تخصصی بود فکر میکنم

 4. سلام روز بخیر
  قبلا دعوتتون ازتون کرده بودم برای عضویت در گروه جامعه وبمستران
  مهندس چرا نیومدی توی گروه
  خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات داشته
  باشیم
  گروه جامعه وب مستر ها
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن